Visa

Wróć do strony głównej | Redakcja portalu FDT | Mapa serwisu
buttonbuttonbuttonbuttonbuttonbutton

→  Strona główna        Aktualności        Finanse osobiste        Firma i prawo        Gospodarka        Inwestycje        Polska        Świat       Zarządzanie     |     Tematy miesiąca   »
Najważniejsze wydarzenia tego miesiąca : Polacy nie chcą igrzysk w Krakowie. Większość uznaje, że to nierentowny pomysł » | Lotos wyda nawet 1 miliard zł na inwestycje »
 

Odwrócona hipoteka niebawem »         Rząd pracuje nad projektem zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów. Kiedy seniorzy będą mogli [...] czytaj więcej »

 
margines

Jesteś tutaj :
Strona główna »  Aktualności » Publikacje

margines
 
 

margines

Komorowski rekomenduje III filar. Co z ZUS i OFE?

margines


StryczyńskiTOMASZ STRYCZYŃSKI

komentarz aktywność czytelników: 2 komentarze | dodano: dziś

fotografia zgodnie z licencją CC (źródło: flickr.com lub pl.wikipedia.org)

« PKB polskiej gospodarki nadal rośnie                           Sytuacja makroekonomiczna poprawia się »

Z informacji podanych przez Bronisława Komorowskiego, świadczenia emerytalne z tytułu ZUS będą stosunkowo niewielkie. Prezydent uważa, że na sensowne wypłaty mogą liczyć te osoby, które korzystają z tzw. III filaru.

prezydent Komorowski


Komorowski wydaje się być zaniepokojony systemem emerytalnym w Polsce. Prezydent ocenia, że ani ZUS ani OFE nie zapewnią odpowiednio wysokich emerytur dla Polaków, jeśli ci nie zdecydują się na odkładanie środków w III filarze. Czy rzeczywiście?

Masowe oszczędzanie w III filarze przez Polaków możliwe

Z informacji jakie podaje DGP wynika, że prezydent zlecił opracowanie raportów, które miałyby ocenić, czy wprowadzenie III filaru jako podstawy do wypłat emerytalnych będzie możliwe. Polacy musieliby w sposób masowy, a nie jednostkowy odkładać dodatkowe środki na przyszłą emeryturę. Czy to rzeczywiście możliwe?

Prezydent wskazuje, że chociaż od reformy emerytalnych minęło już piętnaście lat, to nadal III filar ma niewielki, wręcz marginalny udział w rynku. Szacuje się, że z ostatniego filaru korzysta niespełna 400 tys. Polaków, czyli nieco ponad 2,4% osób ubezpieczonych w zakresie ZUS.


margines

→ Czytaj również: Solaris nie dostał szans na wygraną w przetargu? Znamy pierwsze szczegóły.


margines

Komentarze użytkowników: [2 opinie]

Najnowsze komentarze:

Komentarz: niezalogowany | 02-05-2014 o godz. 09:17


użytkownikJestem ciekaw, skąd Polacy mieliby wziąć dodatkowe oszczędności na ten III filar, skoro ani OFE ani ZUS nie jest gwarantem życia na przyzwoitym poziomie w wieku emerytalnym. W ogóle, jak to możliwe, że skoro my wszyscy odkładamy więcej, niż ZUS jest nam potem w stanie zwrócić, to co się z tymi pieniędzmi dzieje? Chyba idą na te pałace ZUS i rodziny urzędników, bo ja nie widzę innego źródła wyparowywania tego kapitału. W ogóle, jak można umówić, że ZUS ma problemy finansowe, skoro wypłacają nam może 20% tego, co w ciągu życia im oddany. Żenujące.


Komentarz: niezalogowany | 03-05-2014 o godz. 11:29

użytkownikTo szczere, że Komorowski obawia się o przyszłość polskich emerytów. Skoro ZUS nie zapewni nam godnego życia, a jedynie wegetację, to może warto byłoby go zlikwidować i oddać pieniądze Polakom, jakie w nim odłożyli? Pewnie, że nie oddadzą, bo ZUS ma już taką dużą dziurę budżetową, że w tej chwili bieżące składki zdaje się, że nie są wypłacane jako tako z jego kasy, tylko z tytułu kredytów. Byłoby najuczciwiej oddać ludziom ich pieniądze i pożegnać się z tym ZUS'em. Ja tam w każdym razie nie mam pieniędzy na to, żeby płacić jeszcze III filar i łudzić się, że potem będzie lepiej. Nie mam w zasadzie żadnych oszczędności jak i większość społeczeństwa w Polsce. Dobranoc.

Dodawanie nowych komentarzy tymczasowo zablokowane.

margines

→ Warto wiedzieć:
Polacy wolą ZUS od OFE? Niewielu złożyło opcjonalną deklarację. To nieoczywiste.

margines

Czytaj również pozostałe aktualności:

margines

solaris
Sprawdziliśmy, czy Solaris miał szansę wygrać przetarg na nowe autobusy

Eksperci oceniają, że fakt niewyłonienia Solarisa z przetargu organizowanego przez warszawskie władze był dużym błędem. Czy rzeczywiście? Stolica odpiera atak niezależnych komentatorów, tłumacząc, że podjęła słuszną decyzję.

komentarz
aktywność czytelników: 2 komentarze | dodano: 2 dni temu


margines


→  Eksperci przekonują, że to dopiero pierwsze podwyżki cen kredytów

→  Wielu Polaków oszukanych ze względu na kradzież kart z płatnościami zbliżeniowymi
 
margines

AKTYWNOŚĆ NA FACEBOOKU


POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI

margines


Solaris nie dostał szans na wygraną w przetargu? [dodał: Michał Olszak]

margines


REKOMENDACJE REDAKCJI

Empik zwiększa inwestycje. Pojawią się nowe salony sprzedaży? [dodał: Paulina Zabracka]

margines

→ Wiemy już, ile zarabiają Polacy. GUS opublikował nowe dane [dodał: Paulina Zabracka]

margines

DYSKUSJE W TEMATACH

T
emat:
Polska ma szansę stać się liderem w zakresie produkcji aut w tej części Europy »


margines

napisz do nas

margines
 
Chcesz dołączyć do naszego zespołu redakcyjnego? Napisz wiadomość na redakcja@fdt.org.pl i wyślij do nas swoją dokumentację aplikacyjną. W temacie wpisz "Redaktor".
 
 
 
Aktualności | Finanse osobiste | Firma i prawo | Gospodarka | Inwestycje | Polska | Świat | Zarządzanie

FDT
 
 
 

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone © 2010-2014 www.fdt.org.pl                                                                                                                                       Redakcja | Mapa serwisu